genitive+case Igauņu
3 tulkojumi
| Tulkojums | Konteksts | Audio |
|---|---|---|
|
izplatīts
🇫🇮 Suomen genetiivi on omistavaa muotoa ilmaiseva sijamuoto.
🇪🇪 Soome omastav kääne näitab omamist.
🇫🇮 Genetiivi ilma tapauksena vastaa suomen omastavaa sijamuotoa.
🇪🇪 Genitiiv ilma käänet tähistab soome omastavat käänet.
|
formaalinen, kielioppitermi | |
|
izplatīts
🇫🇮 Sanotaan, että genetiivi ilmaisee omistusta.
🇪🇪 Öeldakse, et genetiiv väljendab omandit.
🇫🇮 Genetiivi vastaa suomen omistusmuotoa.
🇪🇪 Genetiiv vastab soome omastavale vormile.
|
formaalinen, kieliopillinen termi | |
|
izplatīts
🇫🇮 Opiskelen suomen genetiiviä.
🇪🇪 Õpin soome keele genetiivi.
🇫🇮 Genetiivi on yksi suomen sijamuodoista.
🇪🇪 Genetiiv on üks soome käänetest.
|
sarunvaloda, kielenopiskelun yhteydessä |